همه مقالات

چراغ اضطراری چیست؟

چراغ اضطراری

چراغ اضطراری در مواقعی استفاده می شود که نیروی برق ورودی قطع شده و خاموشی مطلق رخ می دهد . در این زمان این سیستم ها روشن می شوند و روشنایی محیط را تامین میکنند . هر کدام از این سیستم ها دارای باتری ذخیره سازی می باشند که به طور معمول از 3 ساعت به بالا میتوانند روشن بمانند .

یکی از ویژگی های منحصر بفرد این چراغ ها روشن شدن آنی هنگام قطع برق است .

انواع چراغ های اضطراری مختلف در بازار موجود است که هر کدام برای منظور خاصی طراحی شده اند .

برخی از آنها هنگام از کار افتادن برق به طور خودکار روشن می شوند ف برخی دیگر به صورت دستی باید فعال شوند و برخی از آنها یک چراغ کوچک شارژی قابل حمل هستند .

یکی از ویژگی های مهم انواع این چراغ ها ، قابلیت روشن شدن سریع پس از قطع برق است . این امر مانند یک منبع تغذیه پشتیبان برای چراغ عمل می کند . این منبع تغذیه پشتیبان به طوری طراحی شده است که زمان قطع برق شارژ خود را نگه میدارد .

این چراغ ها یکی از مهمترین و بروزترین ابزار الکترونیکی و روشنایی است که جایگزین وسایل روشنایی سنتی و قدیمی شده اند و کاربرد های مختلفی دارد .

 

انواع کاربرد چراغ های اضطراری

یکی از اصلی ترین کاربرد این چراغ ها روشنایی ساختمان ها ، مخصوصا در فضاهای تجاری و اداری در مواقع ضروری است . این مواقعر ضروری میتواند هنگام آتش سوزی ، سیل یا زلزله باشد . جایگیری مناسب این چراغ ها در فضا میتواند به خروج ایمن ساکنین حاضر در ساختمان کمک کند .

این چراغ ها در محیط های صنعتی هم بسیار مورد استفاده قرار میگیرند . در جایی که ممکن است کارگران مجبور باشند در شب کار کنند یا در محیط هایی باشند که نور کافی وجود نداشته باشد ، وجود این چراغ ها میتواند به راحت تر کردن کار آنها کمک کند .

 

چراغ اضطراری در چه مکان هایی نصب می شود؟

1-راهروها(در داخل یا خارج ساختمان)

2-پله ها و تقاطع های راهروها

3-مسیرهای فرار اضطراری

4-اتاق استراحت افراد

5-آسانسورها و پله های برقی

6-نقاط تجهیزات ایمنی و آتش نشانی

7-پارکینگ های سرپوشیده جهت مشخص کردن مسیر خروج

8-در محل موتورها ، ژنراتورها و اتاق های کنترلی

 

انواع چراغ های روشنایی اضطراری از منظر نوع سیستم

این چراغ ها توسط باتری های قابل شارژ پشتیبانی می شوند که این باتری ها به صورت مرکرزی هستند و یا در خود چراغ قرار می گیرند . چراغ های اظطراری به طور کلی به دو دسته اصلی تقسیم می شوند که شامل چراغ تامین مرکزی و چراغ های اضطراری شارژی می باشد . در ادامه با شرح هر کدام از این موارد همراه شما هستیم .

چراغ های اضطراری تامین مرکزی

چراغ های اضطراری تامین مرکزی نمیتوانند به صورت مستقل عمل کنند . استاندارد bs en این چراغ ها را اینطور تعریف می کنند : چراغ اضطراری فعال یا غیرفعالی که تامین کننده تغذیه یا باتری در درون خود چراغ نباشد و با سیم کشی جداگانه به سیستم هشدار مرکزی وصل شود را چراغ تامین مرکزی می نامند .

در این سیستم میتوانید از سیستم یو اس پی آنلاین و آفلاین استفاده کرد که در تمامی شرایط بحرانی ساختمان ها مورد استفاده قرار می گیرند . در ادامه با مزایای این سیستم با ما همراه باشید .

مزایای چراغ اضطراری تامین مرکزی

این چراغ ها ارزانتر از چراغ های خود تامین می باشند و به دلیل تعمیر و نگهداری باتری های مرکزی به صورت منظم ، کارایی و طول عمر باتری بیشتری را دارا هستند .

این چراغ ها تست آسان و راحت تر دارند و به صورت اتوماتیک می باشند . شما میتوانید روی این چراغ ها نظارت زمانی داشته باشید . اثرات حرارتی در این نوع از چراغ ها کمتر دیده می شوند .

 

چراغ اظطراری شارژی (مستقل)

این چراغ شامل اجزاری ضروری مثل باتری ،شارژر ، واحد کنتترل و پخش کننده نور می باشد که بعنوان یک چراغ اضطراری شارژی یا مستقل شناخته می شود .

این چراغ شایع ترین شکل روشنایی اضطراری است که معمولا طراحی شده اند که به یک دیوار یا سقف وصل شوند تا یک منطقه خاص را روشن نمایند .

 

نکات بسیار مهم در طراحی سیستم روشنایی اضطراری

نکاتی که باید در طراحی این نوع چراغ ها مورد توجه قرار بدهید عبارت است از :

1-ابعاد محیط ساختمان و تعداد چراغ های اضطراری و علامت خروج : عموما در ساختمان هایی که زیربنای بالای 500متر دارند استفاده از باتری مرکزی به صرفه تر است چون نگهداری ، تهیه گزارش و چک لیست سیستم های باتری سرخود مخصوصا در تعداد بالا مشکل و زمان گیر خواهد بود . در صورتی که همین کار در سیستم روشنایی با باتری مرکزی به صورت اتوماتیک توسط خود سیستم انجام میشود .

 

2-نوع کاربرد ساختمان : نوع کاربرد ساختمان (اداری ، تجاری درمانی و…) تعیین کننده مدت زمان و مقدار انرژی پشتیبان مورد نیاز می باشد .

3-نوع ساختمان (درحال بازسازی یا در حال استفاده)

4-سطح تکنولوژی روشنایی مورد نیاز ساختمان

5-میزان نور مورد نیاز برای حفظ آرامش در محیط های بالاتر از 60مترمربع

6-نوردهی نقاط حادثه خیز همانند پله و درب های خروجی

7-برآورد هزینه نصب و کابل کشی

8-نقاطی که خطر وقوع آتش سوزی دارد

9-اتاق های کنترل و فرماندهی

 

چراغ اضطراری راهنمای لومرا مه سازان

این چراغ ها در مه سازان به دو نوع دیواری و آویز تقسیم می شوند . بزرگترین تفاوت این چراغ با نمونه های مشابه در بازار این است که بدنه ی بکار رفته در چراغ از جنس پلاستیک است اما در مه سازان از جنس ورق فولادی تولید می شود . این محصول در مه سازان در سه رنگ سفید ، مشکی و نقره ای با توان 10وات تولید می شود .

مفتخریم که این محصول را با تکیه بر دانش فنی و توان متخصصان داخلی کاملا ایرانی تولید میکنیم .

برای خرید این محصول میتوانید هم از طریق سایت مه سازان و هم از طریق پیج اینستاگرام با ما در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *