همه مقالات

همه چیز درباره استانداردهای روشنایی معابر

روشنایی معابر

روشنایی معابر امروزه یکی از مهمترین مسائل برای زیرساخت های شهری است که مجریان این امر باید با توجه به فضا و شدت نور مورد نیاز و بررسی استانداردها ، بهترین و مقرون به صرفه ترین انتخاب هارا داشته باشند . هر فضا با توجه به استانداردهای روز دنیا باید از روشنایی لازم برخوردار باشد تا در میزان دید عابرین یا وسیله های نقلیه مشکلی بوجود نیاید . در این مقاله قصد داریم با بررسی استانداردهای مورد نیاز برای روشنایی معابر همراه شما باشیم .

 

استانداردهای پرکاربرد روشنایی معابر

  • bs
  • En
  • Cie
  • Din
  • Ies
  • Aashto
  • Ies

ویژگی های مورد بحث در استاندارد جدید

1-کلیات روشنایی و اصول طراحی در انواع معابر

2-پوشش های سطح معابر و طبقه بندی آنها

3-شدت نور مورد نیاز برای هر یک از فضاها و طبقه بندی آنها

4-طراحی روشنایی در مسیر مستقیم و عوارض مختلف معبر

5-نکات ایمنی و نگهداری سیستم های روشنایی معابر

6-دستورالعمل های اندازه گیری روشنایی در معابر و تجهیزات مورد نیاز و نحوه انجام آن

7-مشخصات فنی تجهیزات بکار رفته در سیستم روشنایی معابر

8-آلودگی نوری و چگونگی اندازه گیری و رعایت کردن حدود مجاز آن

9-مکان یابی روشنایی در معابر برون شهری

 

هدف از روشنایی معابر چیست؟

این امر ممکن است با هدف های مختلفی همراه باشد . از آنجایی که روشنایی در مکان های مختلف با هدف های متفاوتی همراه است ، شما باید به دقت این نکات را بررسی کرده و مورد توجه قرار دهید . تعیین اهداف روشنایی در معابر بسیار ضروری است و باید بر اساس آن چراغ های مورد نیاز تهیه شود . کاهش حوادث و سوانح عمومی و پیشگیری از تصادفات و نزاع های خیابانی یکی از مهمترین اهداف روشنایی معابر است . روشنایی باید به گونه ای باشد که امنیت عابرین و وسایل نقلیه را در شب تامین کند . بسیاری از فعالیت های تجاری و اداری در شب انجام می شود پس باید نور مورد نیاز در این نواحی هم تامین شود .گردش و تفریح در شب یکی از کارهای مورد علاقه همه مردم است و این امر یکی دیگر از مهمترین اهداف روشنایی معابر حساب می شود .

 

نکات مهم در بکارگیری سیستم روشنایی معابر

1-مشحص کردن مسیر برای کاربران مختلف

2-زیبا بودن سیستم روشنایی و هماهنگی با محیط اطراف

3-برای ایجاد محیطی زیباتر و مطلوب تر فاکتورهایی مثل ظاهر پایه چراغ ، متناسب بودن شکل و ابعاد تجهیزات روشنایی با ساختار آن منطقه ، هماهنگ بودن با ساختمان های اطراف ، دما و همچنین ضریب برگردان رنگ منبع نور تاثیرگذار می باشند .

4-چگونگی انتخاب لامپ های خیابانی مناسب به منظور راهنمایی طراحان سیستم روشنایی معابر ، در انتخاب لامپ مناسب و جلوگیری از اعمال سلیقه های مختلف در این راه

 

تفاوت روشنایی معابر با روشنایی سایر فضاهای عمومی

وقتی صحبت از روشنایی فضاهای مختلف می شود ، ابتدا پارک ها ، خیابان ها و مراکز و ساخاتمان های تجاری را به یاد می آوریم که از نورپردازی و روشنایی های زیبایی برخوردار هستند . طراحان نورپردازی به این قضیه واقف هستند که هر مکانی با توجه به نیازهایی دارد نورپردازی های متفاوتی دارد . در این بخش به بیان تفاوت های روشنایی معابر با سایر فضاهای عمومی می پردازیم .

1-در روشنایی معابر به جای پارامتر شدت روشنایی از پارامتر درخشندگی استفاده می شود .

2-در سیستم های روشنایی معمولی هدف از روشنایی آن مکان روشن کردن اشیا است اما در معابر برعکس است . در معابر پس زمینه یعنی خیابان روشن می شود نه خود اشیا . بنابراین افراد حاضر در خیابان می توانند به واسطه اختلاف درخشندگی وجود شئ را تشخیص دهند .

3-به دلیل ساعات کارکرد بالا و مصرف بالای انرژی ، چراغ های خیابانی باید از طول عمر مناسب و مصرف انرژی پایینی برخوردار باشند .

 

بهترین چراغ خیابانی هوشمند

چراغ خیابانی هوشمند مه سازان یکی از بهترین و کاربردی ترین محصولات این شرکت است که با کیفیتی بالا روانه بازار شده است . یکی از مهمترین ویژگی های این چراغ یکنواخت بودن نور آن است . اگر سطح خیابان یا جاده دارای روشنایی یکنواخت و مناسب نباشد در میزان کیفیت دید رانندگان تاثیرگذار است و آن را پایین می آورد . بنابراین روشنایی یکنواخت باعث افزایش دید رانندگان می شود . تامین یکنواختی نور موضوعی پرهزینه و دشوار است که تلاش می شود تا حد امکان این مورد رعایت شود . یکی دیگر از ویژگی های مننحصربفرد این چراغ جلوگیری از خیرگی نور است . خیرگی زمانی رخ می دهد که دید انسان به دلیل درخشندگی زیاد منابع نوری یا اختلاف شدید کنتراست محدود شود . از نظر فنی خیرگی به دو نوع خیرگی آزاردهنده و خیرگی ناتوان کننده تقسیم می شود . این موضوع باعق کمبود دید رانندگان و آزار عابرین می گردد و قطعا تصادفات زیادی را در بر دارد . برای کم کردن این مشکل پیشنهاد می شود که ارتفاع پایه های چراغ ها بیشتر شود تا نور زیاد را از محور دید رانندگان و عابرین بتوان خارج کرد . چراغ خیابانی مه سازان به خوبی این مشکل را  با استفاده از رفلکتورهای مخصوص و ویژه در چراغ های خود به حداقل رسانده است .

 

شما می توانید برای مشاهده اطلاعات بیشتر درباره چراغ خیابانی هوشمند مه سازان به صفحه محصولات مه سازان مراجعه کنید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *