دکوراسیون

تکنیک ها و اشتباهات در نورپردازی اتاق خواب

تکنیک های نورپردازی اتاق خواب

اشتباهات در نورپردازی اتاق خواب و انتخاب چراغ‌های اشتباه یکی از مواردی است که کمتر به آن توجه می‌شود. از آن جایی که اتاق خواب مکان استراحت و آرامش افراد می‌باشد پس باید دقت فراوانی هنگام نورپردازی آن شود و برای انتخاب نور آن وسواس داشته باشید.

از نگاه دیگر نورپردازی و تاثیر آن بر ذهن، فلسفه طولانی دارد و از نظر روانشناسی اگر دید وسیعی به نورپردازی داشته باشید متوجه خواهید شد که نور نیز در زندگی انسان‌ها نقش پررنگی دارد که کمتر به آن توجه می‌شود. همچنین اشتباهات در نورپردازی اتاق خواب می‌توانند تأثیر زیادی بر راحتی و آرامش شما در آن اتاق داشته باشند. این مقاله بزرگ‌ترین فراز و نشیبات رایج نورپردازی اتاق خواب را پوشش می‌دهد. ادامه مطلب را بخوانید تا بیشتر با این چالش آشنا شوید.

 

انتخاب رنگ نور اتاق 

اگر در اتاق خواب خود فعالیت حساسی مانند مطالعه، طراحی و یا آرایش انجام می‌دهید پس باید هنگام انتخاب چراغ نیز حساسیت به خرج دهید. به طوری که نورپردازی اتاق شما هنگام خواب و کارهای حساسی که دارید متفاوت باشد.

انتخاب رنگ نور سفید در اتاق خواب می‌تواند برای بسیاری از افراد گزینه‌ای مناسب باشد، اما باید موارد زیر را در نظر داشت:

 1. روشنایی مناسب
 2. ترکیب با رنگ دکوراسیون و استایل داخلی
 3. تلفیق آن با یک رنگ دیگر
 4. عدم استفاده بیش از حد

انتخاب رنگ نور زرد در اتاق خواب می‌تواند اثرات مطلوب زیر را داشته باشد:

 1. ایجاد احساس گرما و راحتی
 2. ایجاد فضای دلپذیر و صمیمی
 3. ترکیب نور زرد با نور سفید بسیار مناسب‌تر می‌باشد و بهتر است رعایت شود.

7 اشتباهات رایج در نورپردازی اتاق خواب

1. نادیده گرفتن دکوراسیون:

هنگام انتخاب چراغ‌های روشنایی، یکی از اشتباهات رایج این است که طراحی کلی و سبک اتاق خواب خود را نادیده بگیرید. انتخاب نور و نوع چراغی که انتخاب می‌کنید باید با فضای داخلی هماهنگ باشد. هارمونی بین دکور و نوع انتخابی چراغ باید رعایت شود.

2. استفاده از تنها یک منبع نوری:

یکی از اشتباهات رایج صاحبان خانه، استفاده از یک منبع نور برای هر اتاق است. استفاده از تک چراغ می‌تواند محیط را کسل‌کننده و بی‌روح جلوه دهد. این امر باعث خستگی چشم می‌شود و اگر پنجره و دریچه نوری در اتاق وجود نداشته باشد بسیار می‌تواند بر ذهن و انرژی اطراف تاثیر منفی بگذارد.

3. توجه نداشتن به سایه‌ها:

هرگاه نوری وجود داشته باشد سایه نیز وجود دارد. قرار دادن جهت نور در مکان اشتباه بر حسب دیزاین و دکور می‌تواند بیشتر مشکل ایجاد کند. به عنوان مثال، یک چراغ آویز که مستقیماً بالای آینه اتاق نصب باشد، می‌تواند سایه روی صورت شما بیندازد و اصلاح و استفاده از آرایش را دشوار کند.

به طور مشابه، اعتماد به یک منبع نور تنها در اتاق مطالعه می‌تواند سایه‌های بزرگی را بر روی میز کار شما ایجاد کند که باعث خستگی چشم شود. می‌توانید مسئله سایه‌پردازی را با استفاده از نورهای لایت مانند چراغ‌های دیواری آرایشگاه، چراغ‌های رومیزی یا کف، محصولات روشنایی ال ای دی و چراغ‌های زیر کابینت حل کنید.

 

4. عدم استفاده از دیمر:

در نگاه اول دیمرها ممکن است مانند لوازم جانبی اضافی به نظر بیایند که هزینه‌ غیرضروری محسوب شوند. اما دیمرها بهترین راز طراحی نور هستند. دیمرها به شما امکان کنترل نورپردازی از روز به شب را می‌دهند. شما با دیمر می‌توانید میزان روشنایی یک لامپ را کنترل کنید و به دلخواه تغییر دهید.

 

استفاده از دیمرها

5. توجه نداشتن به ولتاژهای ورودی:

همیشه به یاد داشته باشید که برچسب‌های جزئیات را در مورد حداکثر ولتاژ توصیه‌شده روی تجهیزات نورپردازی بخوانید و از آن به عنوان راهنمایی برای خرید چراغ‌های جایگزین استفاده کنید. چراغ‌هایی که ولتاژ آن‌ها برای یک تجهیز بیش از اندازه باشد ممکن است گرم شوند و احتمال جرقه و آتش‌سوزی به همراه داشته باشند.

6. توجه فراوان به زیبایی چراغ‌ها:

اکثر بانوان یا طراحان توجه بیشتری به زیبایی یک چراغ دارند و موارد استاندارد آن را نادیده می‌گیرند. همچنین شاید انتخاب را بر اساس قیمت فیلتر کنند که این موارد برای انتخاب چراغ و روشنایی ملاک نیست. سعی کنید برای انتخاب چراغ و منبع روشنایی از استانداردها و در مواقع خاص از درجه حفاظت چراغ با استفاده از IP آن مطلع باشید.

7. نادیده گرفتن نور طبیعی:

استفاده از نور طبیعی همواره برای بدن ما لازم است. از آن جایی که  تنها مکان برای جذب نور خورشید خانه تلقی می‌شود، پس سعی کنید در صورت ورود نور به اتاق خواب استفاده حداکثر از آن را داشته باشید و با نور مصنوعی جایگزین نکنید. اما در صورت عدم وجود نور طبق گفته‌های بالا عمل کنید تا کم‌ترین اشتباه را در طراحی داشته باشید.

انواع نورپردازی یک اتاق خواب باید گوناگون باشد تا فضا را کاربردی و دلپذیر کند. این به معنای داشتن نورپردازی کنار تخت، نور برای مطالعه، نور میز آرایش و آینه، نورهای داخل کمد، نورهای سقفی و شاید هم چراغ‌های دیواری است. هر کدام از موارد بالا باید به صورت مستقل قابل کنترل باشد و هر کدام ممکن است در زمان‌های مختلف روز یا شب برای ایجاد فضایی تابناک یا تاریک و جذاب استفاده شوند.

لاین نوری یا چراغ خطی یکی از محصولات نوین در حوزه نورپردازی جدید است که در سه مدل روکار، توکار و آویز تولید می‌شود.

لاین نوری روکار آماتریس

لابین نوری روکار آماتریس، از آن دسته چراغ‌هایی است که علاوه بر مدرن بودن کارایی زیادی برای شما به ارمغان میاورد. این مدل چراغ مناسب برای اتق و پذیرایی است که زیبایی چشمگیری را متناسب با دکوراسیون محیط ایجاد می‌کند.

 

تکنیک ها و اشتباهات در نورپردازی اتاق خواب

لاین نوری ادیسون

این نوع از چراغ‌ها بازده نوری نسبتا بالایی دارند و نور را به صورت یک‌دست و یک‌نواخت ساطع می‌کنند. همچنین مصرف انرژی کمی نسبت به سایر محصولات دارند. یکی از مزایای استفاده از این لاین، عمر طولانی و شار نوری بهتر است. ویژگی خاص این چراغ عدم رویت منبع نور از فاصله ۳ متر از نقطه نصب می‌باشد که برای زیبایی اتاق خواب مناسب است و قابلیت پخش نور تا شعاع حداقل ۴ متر را دارد.

 

چراغ لاین نوری

تمرکز صحیح بر نورپردازی اتاق خواب

آیا تا‌کنون دقت کرده‌اید که وقتی در اتاق خواب هتل هستید یک سوئیچ در کنار تخت‌خوابتان برای کنترل تمامی نورهای اتاق طراحی شده؟ لذت ساده‌ای است که می‌توانید از آن به‌عنوان یک طراحی هوشمندانه در اتاق خواب خود استفاده کنید.

بر اساس تحقیقات، به طور کلی کم کردن نورها در شب به مغز اشاره می‌کند که باید آرامش داشته باشد و برای خواب آماده شود. نور کم فضای آرام‌بخشی را ایجاد و به کاهش خستگی چشم کمک می‌کند.

با این حال، نور روشن‌تر احتمالاً در صبح‌های تاریک که برای بیدار شدن و آماده شدن نیاز دارید لازم است، پس همیشه تعادل را در نورپردازی رعایت کنید.

 

اهمیت توجه به رنگ اتاق 

انتخاب رنگ‌ نور، یک فلسفه جدانشدنی از نورپردازی است. همان‌طور که شما برای انتخاب رنگ لباس در فصل‌های مختلف وسواس به خرج می‌دهید، برای انتخاب رنگ دیوار، دکوراسیون و نورپردازی اتاق و خونه نیز باید تامل کنید.

 

کلام آخر

دلایل زیادی برای اهمیت دادن به نورپردازی وجود دارد. از آن جایی که شما روز خود را در اتاق خواب آغاز و به پایان می‌رسانید، پس می‌توانید به میزان اهمیت آن پی ببرید. اتاق‌های خواب فضاهای استراحت و آرامش هستند که از بقیه خانه متمایز می‌شوند.

اهمیت نورپردازی در اتاق خواب نباید نادیده گرفته شود، زیرا می‌تواند به راحتی  آرامش شما در زمان خواب را تامین کند.

دیدگاهی در مورد “تکنیک ها و اشتباهات در نورپردازی اتاق خواب

 1. شایان گفت:

  سلام و درود لاین های نوری خیلی در نور پردازی اتاق و … مورد استفاده بود ممنون از راهنمایی که دارید

  1. کارشناس تولید محتوا گفت:

   سلام وقت شما بخیر
   خوشحالیم که مورد تایید شما بوده و استفاده کرده‌اید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *