همه مقالات

درجه IP به چه معناست؟

درجه IP به چه معناست؟

درجه IP یا (Ingress Protection) یک استاندارد بین المللی است و به معنی توان حفاظت در برابر ذرات ریز( آب و گرد و غبار) می باشد.
درجه ی ip دو رقم دارد که هرکدام بیانگر ویژگی فنی متفاوتی هستند. درحقیقت یک استاندارد بین المللی برای بیان ضد آب بودن است و بیانگر میزان مقاومت اجسام در برابر نفوذ آب و گرد و غبارمی باشد.

رقم اول حفاظت ip به چه معناست؟

اگر اولین رقم صفرباشد به معنی حفاظت نشده است و هرچه این رقم بالاتر باشدحفاظت قطعه دربرابر ذرات ریز تررا نشان میدهد.به بیان دیگر اولین رقم از درجه ی ip بیانگرمیزان نفوذ ذرات ریز جامدبه داخل اجسام می باشد. این رقم بین 0 تا 6 است که عدد 6 بالاترین درجه ی حفاظت در برابر ذرات جامد را دارد.

رقم دوم حفاظت ip به چه معناست؟

این رقم از استانداردip به مقاومت قطعه دربرابر آب اشاره دارد.برای مثال عدد 5 به معنی این است که این قطعه نسبت به قطعه ای که ای پی 4 دارد، مقاومت بیشتری دربرابر آب دارد. این رقم بین 0 تا 8 است که عدد 8 بالاترین درجه ی حفاظت در برابرمایعات را دارد.
به عنوان مثال ip68بیشترین درجه ی حفاظت در برابرمایعات و ذرات جامد را دارد.( زیرا عدد 6 که اولین عدد می باشد بالاترین درجه حفاظت در برابر ذرات جامد را دارد و عدد 8 که دومین عدد می باشد بالاترین درجه حفاظت در برابر مایعات را دارا می باشد.)

 

رقم اول :

۰= بدون هیچ گونه حفاظت

۱= برای اجسام بیشتر از ۵ سانتی متر حفاظت دارد

۲= برای اجسام بیشتر از ۱٫۲۵ سانتی متر حفاظت دارد

۳= برای اجسامی مثل سیم و کابل بیش از ۲٫۵ میلیمترحفاظت دارد

۴= دارای حفاظت برای اجسام بالای ۱ میلیمتر

۵= دارای حفاظت در برابر گرد و خاک ( اما باز هم امکان نفوذ هست که نیازمند فن میباشد )

۶= دارای حفاظت بالا ، حتی در برابر گرد و خاک ( بالاترین و کاملترین حفاظت )

رقم دوم:

۰= بدون هیچ گونه حفاظت

۱= حفاظت در برابر ریزش و پاچش آب به صورت عمود

۲= حفاظت در برابر ریزش و پاچش آب نهایتا تا زاویه ۱۵ درجه نسبت به عمود

۳= حفاظت در برابر ریزش و پاچش آب نهایتا تا زاویه ۶۰ درجه نسبت به عمود

۴= دارای حفاظت در کل ۳۶۰ درجه

۵= دارای حفاظت در برابر نفوذ پذیری آب با فشار ( فشار ۳۰ کیلو پاسکال / سطح مقطع نازل ۶٫۳میلیمتر)

۶= دارای حفاظت در برابر نفوذ پذیری آب با فشار( فشار ۱۰۰ کیلو پاسکال / سطح مقطع نازل ۱۲٫۵میلیمتر)

۷=حفاظت حتی در برابر غوطه ور شدن در آب تا عمق ۱ متر

۸= حفاظت در برابر غوطه ور شدن تا هر عمقی

 

درجه ای پی مناسب برای هریک از محصولات روشنایی :

محصولات روشنایی مختلف کاربردهای مختلفی نیزدارند و هرکدام بسته به کاربردشان درمکان های متفاوتی نصب میشود.باتوجه به مکان نصب این محصولات و همچنین کاربردشان، نیازبه درجه حفاظتی مختلفی دارند.دراین قسمت میخواهیم بدانیم که مناسب ترین درجه حفاظتی یا ای پی در محصولات روشنایی چیست. درذیل به چند نمونه از این چراغ ها اشاره میکنیم.

چراغ استخری:

چراغ استخری بیشترین درجه ی حفاظتی را دارد. این چراغ غرق آب میشود و درصورتی که به درستی آب بندی نشده باشد، فشارمایع سبب نفوذ آب به درون چراغ میشود.درجه ای پی مناسب برای چراغ استخری IP68 می باشد.

چراغ والواشر:

این چراغ ها همانند پروژکتورها باید دارای استاندارد IP65 باشد.اما به دلیل ساختارظریف والواشرها مقاومت انها در برابرنفوذ آب کمتر از پروژکتور می باشد.این چراغ ها دربرابر نفوذ آب باران مقاومت میکنند.

چراغ سوله ای:

چراغ های سوله ای مناسب برای روشنایی سوله ها، سالن های تولیدی، کارگاه ها، سالن های ورزشی و سالن های مخصوص بسته بندی و… هستند. در چنین مکان هایی ممکن است رطوبت گرد و غبار فراوانی وجود داشته باشد، از این رو این چراغ ها باید درجه حفاظت بالایی داشته باشد.انواع چراغ های سوله ای از درجه حفاظت IP65 یا کمی کمترو بیشتر برخوردار هستند.
این درجه بندی باعث می شود تا شما بتوانید یک محصول ایمن برای مکان مورد نظر خود انتخاب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *