همه مقالات

روشنایی سالن های ورزشی

نکات روشنایی سالن های ورزشی

امروزه برای طراحی روشنایی مکان هایی نظیر سالن ها ، مراکز خرید ، تالارهای پذیرایی ، تالارهای کنفرانس ، بیمارستان ها و مجتمع های مسکونی و…. باید نکات زیادی را مدنظر قرار داد .

در مجموعه های ورزشی کارایی و آرامش بصری اهمیت زیادی دارد . چون اصول طراحی روشنایی بر اساس بینایی انسان صورت می گیرد ، روشنایی محیط باید با توجه به ساختار و ویژگی های چشم صورت بگیرد . از آنجایی که در سالن های ورزشی فیلمبرداری صورت می گیرد ، روشنایی  در صفحات عمودی مورد توجه قرار می گیرد .

غالبا به دلیل مسائل اقتصادی و صرفه جویی در هزینه ها سالن های ورزش هایی مثل فوتسال ، والیبال ، هندبال ، بدمینتون ، کشتی و ورزش های رزمی و…. به صورت مشترک ساخته می شود .

در چنین سالن هایی برخی نکات ضروری باید مورد توجه قرار بگیرد :

1- نور سالن باید یکنواخت باشد چون اگر شدت نور در نقاط مختلف ، متفاوت باشد باعث کاهش دید بازیکنان داخل زمین می شود .

2- برای این که خیرگی ناشی از نور چراغ در سالن های والیبال محدود شود ، نباید چراغ ها را به صورت مستقیم بالای سالن نصب کرد .

3- در سالن های بسکتبال ، نباید چراغ هارا داخل دایره ای به شعاع 4 متر از حلقه بسکتبال نصب کرد

4- در مورد کشتی و ورزش های رزمی از آنجا که تمامی حرکات و جزییات حرکت رقیب برای بازیکنان مهم است ، نور سطح صفحات عمودی باید به همان اندازه نور سطح صفحات افقی باشد .

5- در برخی موارد ممکن است از این سالن ها برای اجرای کنسرت های موسیقی ، همایش ها و دیگر مراسمات استفاده شود پس وجود نورهای اضافی در سالن امری ضروری است .

6- از آنجایی که در سالن های ورزشی ممکن است توپ با بدنه ی چراغ ها برخورد داشته باشد لازم است که چراغ ها از حفاظ های مناسبی برخوردار باشد تا به آنها آسیب نرسد .

 

روشنایی اضطراری در سالن های ورزشی

از آنجایی که طی هر اتفاقی ممکن است برق سالن قطع شود و جان بازیکنان و حاضرین در سالن به خطر بیفتد ، لازم است که سالن از تکنولوژی روشنایی اضطراری برخوردار باشد تا در هنگام قطع برق مسابقه متوقف شود و پس از روشن کردن منابع اضطراری از سر گرفته شود .

 

انواع روش های نورپردازی سالن های ورزشی

 

1- استفاده از روشنایی هوشمند

نورپردازی هوشمند همراه با لامپ های ال ای دی و دارای فناوری وای فای است که امروزه راه خودشان را به سالن های ورزشی زیرزمینی ، سالن های گاراژ و…. باز کرده اند . شما میتوانید چراغ هارا از راه دور با یک کنترل از راه دور یا نصب یک اپلیکیشن بر روی تلفن همراهتان کنترل کنید و در صورت نیاز آنها را تنظیم کنید .

2- تفکیک محیط با استفاده از نور

اگر نیاز دارید که در یک مکان ورزشی دو محیط را از یکدیگر جدا کنید ، با استفاده از نور میتوانید این کار را انجام دهید . به طور مثال میتوانید با استفاده از نور های رنگی فضای کلاس ایروبیک را از فضای سالن بدنسازی جداسازی کنید .

3- استفاده از آیینه

شما میتوانید برای بازتاب بیشتر نور در سالن ها از آیینه استفاده کنید . به همین دلیل استفاده از آیینه در سالن هایی که نور کمی دارند بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند . وجود آیینه در باشگاه به زیباتر شدن محیط هم اضافه می کند و باعث دید بهتر و پخش نور در محیط می شود .

3- استفاده از چراغ های سقفی

امروزه استفاده از چراغ های سقفی رایج ترین نوع نورپردازی برای همه ی مکان ها است . برای این کار بیشتر از چراغ های توکار و روکار ، براکت ال ای دی ، چراغ های سوله ای و…. استفاده می شود.

 

شرکت دانش بنیان مه سازان با استفاده از دانش متخصصان ایرانی و توان فنی خود ، با تولید محصولات روشنایی مناسب سالن ها به تمامی نیازهای شما در روشنایی سالن ها پاسخ داده اند . نمونه کار تامین روشنایی سالن ورزشی پردیس یزد برگ سبزی در کارنامه درخشان مه سازان است .

این افتخار را داریم که تمامی محصولاتمان را کاملا ایرانی تولید کرده و در صنعت روشنایی کشور گامی محکم برداشته ایم . شما برای دیدن انواع محصولات شرکت مه سازان میتوانید به صفحه اصلی سایت مه سازان سر بزنید .

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *