همه مقالات

چرا باید از تولید ملی حمایت کرد؟

حمایت از تولید ملی

حمایت از تولید ملی مبحثی مهم و ضروری است و هر سال بسیاری از مسئولان و دست اندر کاران، از اهمیت تولید ملی سخن به میان می‌آورند و تبلیغات بسیاری نیز برای تشویق مردم به خرید از تولیدات ملی به جای اجناس وارداتی می‌شود. اما چرا تولید ملی مهم است؟ آیا تولید ملی ربطی به واردات دارد؟  تولید ملی چه اثری در بهبود فرایند توسعه‌ی کشور دارد؟ در این مقاله به بررسی کامل و همه‌جانبه‌ی تولید ملی و سوالات پیرامون آن می‌پردازیم. تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

 

چرا باید از تولید ملی حمایت کرد؟

حمایت از تولید ملی به عنوان یک راهبرد مهم در توسعه اقتصادی کشورها شناخته شده است. با این کار، ارزش افزوده داخلی و درآمد ملی افزایش می‌یابد، این امر، بهبود سطح زندگی و رفاه اجتماعی مردم را در پی دارد. به علاوه، استفاده از تولید داخلی باعث کاهش وابستگی کشور به واردات و افزایش استقلال اقتصادی می‌شود. با توجه به نوسانات بازار جهانی، کشورهایی که به تولید داخلی تکیه می‌کنند، در برابر شوک‌های خارجی مقاومت بیشتری دارند و قادر به ادامه فعالیت‌های اقتصادی خود هستند. همچنین، حمایت از تولیدات داخلی می‌تواند باعث بهبود فناوری و نوآوری در کشور شود. با توسعه صنایع داخلی، کشورها از دانش فنی و تجربه کاری بالقوه خود بهره می‌گیرند. بنابراین، حمایت از تولید ملی برای توسعه اقتصادی، کاهش وابستگی و افزایش استقلال اقتصادی، بهبود سطح زندگی و رفاه اجتماعی مردم و همچنین پیشرفت فناوری و نوآوری در کشور بسیار مهم است.

 

برای حمایت از تولید ملی چه می‌توان کرد؟

می‌توانید به شرایط و نیازهای بازار داخلی توجه کنید و محصولات داخلی را در برابر محصولات خارجی ترجیح دهید. برای این منظور، مشتریان می‌توانند به دنبال خرید محصولات داخلی باشند و در صورت امکان، پشتیبانی از کسب و کارهای داخلی را به عمل آورند. علاوه بر این، دولت‌ها و سازمان‌های دولتی می‌توانند برنامه‌های حمایتی را برای توسعه صنایع داخلی و تولید داخلی محصولات و خدمات ارائه دهند. این حمایت‌ها می‌توانند شامل تسهیلات وام‌های با کمترین نرخ بهره، حمایت مالی برای تحقیقات و توسعه، ایجاد تجهیزات و نیروی انسانی متخصص و فنی، مزایای مالیاتی و ایجاد پایگاه داده‌ای از تولیدات داخلی باشد. همچنین، کمک به توسعه صنایع خانگی و کارگاه‌های کوچک می‌تواند به ایجاد گردش مالی در بین خانواده‌های محلی کمک کند و بهبود اقتصادی و اجتماعی روستاها و شهرهای کوچک را پشتیبانی کند. بنابراین، حمایت از تولید ملی می‌تواند با توجه به نیازهای بازار داخلی و توسعه صنایع داخلی، پشتیبانی از کسب و کارهای داخلی و توسعه صادرات، تسهیلات وام‌های با کمترین نرخ بهره، ایجاد تجهیزات و نیروی انسانی متخصص و فنی، مزایای مالیاتی و ایجاد پایگاه داده‌ای از تولیدات داخلی و کمک به توسعه صنایع خانگی و کارگاه‌های کوچک انجام شود.

 

خطر واردات و تولید ملی

واردات بی رویه محصولات بی کیفیت روشنایی به کشور یکی از موانع رونق گرفتن این  صنعت است. تولید ملی می تواند زمینه های اشتغال را در کشور افزایش دهد و در نتیجه منجر به ایجاد ثروت و استقلال بیشتر در بخشهای مختلف اقتصادی، سیاسی و اجتماعی شود ضمن آنکه تولید به معنای ارزش نهادن به منافع ملی کشور است. زمانی که تولیدکنندگان بالاخص تولیدکنندگان محصولات روشنایی، با واردات کالاهای بی کیفیت  و با تعرفه پایین مواجهند، حتی اگر قانون حداکثر استفاده از توان داخلی نیز اجرایی شود تأثیرگذار نخواهد بود.

 

حمایت از تولید ملی با مبارزه با کپی کاری

واژه کپی کت (Copycat) که می‌توان آن را معادل کپی کاری در زبان فارسی دانست به شرکت هایی اشاره میکند که ترجیح میدهند به جای نوآوری و بهره گیری از تحقیق و توسعه، ایده های دیگران را دزدیده و آن را تکثیر کنند. متاسفانه این ویروس در صنعت روشنایی کشور به وضوح دیده میشود. کپی برداری‌های زیاد و ناشیانه از انواع محصولات در صنعت روشنایی باعث شده تا محصول نهایی دیگر به عنوان ارزش در صنعت مطرح نباشد؛ بلکه دانش تولید یک محصول و تکنولوژی آن به عنوان ارزشمند ترین دارایی یک تولید محسوب می‌شود.

 

تاثیر واردات بر تولید ملی

واردات بی رویه و بی کیفیت محصولات روشنایی به کشور، تلاش صنعتگران دلسوز این صنعت را «بخار» میکند. مسئله «واردات بی‌رویه» در سال‌‎های اخیر به طور پیوسته مورد توجه کارشناسان اقتصادی و برخی از مسئولان دولتی بوده است و روزی نبوده که در رسانه‌ها از این مسئله سخنی به میان نیاورند. مسئله واردات بی‌رویه یکی از مسائل ریشه‌ای در اقتصاد کشور است. مطابق با قانون ابتدا باید نیاز کشور بر اساس تولید داخل تأمین شود و سپس مابقی نیاز مردم را از طریق واردات جبران کرد. برای حمایت از تولیدات ملی باید جلوی وارادات بی رویه به کشور را گرفت. جهاد برای حمایت از تولید ملی در جهان کنونی به یکی از شاخصه‌های استقلال و پارامترهای قدرت تبدیل شده است، لذا از آشفتگی و ایستایی تولید در یک سرزمین چیزی جز وابستگی به وجود نمی‌آید.

 

حمایت از تولید ملی

ضرورت حمایت از تولید ملی در صنعت روشنایی

مشکل اصلی صنعت روشنایی این است که در فضای دعواها و اختلافات پیش آمده، شاکله علم و عقلانیت گم شده و فضایی برای مافیای واردات ایجاد شده است. مافیا برای ادامه کار خود کلید واژه‌هایی را گسترش می‌دهد که همه دلسوزان، کارشناسان، مردم و سیاستگذاران را تحت تاثیر قرار می دهد. کارشناسان نیز تحت تاثیر همین کلیدواژه‌ها تصمیماتی می گیرند که صنعت را به خاک سیاه می کشاند. یکی از این کلیدواژه‌ها حمایت از حقوق مصرف کننده است اما وقتی معیار توسعه و عقلانیت گم شود، راه حل احقاق حقوق مصرف کننده، واردات محصولات بی کیفیت در نظر گرفته می‌شود که در نتیجه تلاش جهادگران دلسوز حوزه صنعت را بخار میکند. برای حمایت از تولیدملی ضروری است جلوی واردات بی رویه گرفته شود.

مه سازان و حمایت از تولید ملی

شرکت دانش بنیان مه سازان با افتخار اعلام می‌کند که تمام محصولات ساخته شده توسط این شرکت، صد در صد ایرانی بوده و با اتکا بر دانش بومی، طراحی و تولید شده و صفر تا صد آن توسط تیمی از متخصصان توانمند و ایرانی مجموعه‌ مه سازان ابداع گردیده است. چشم انداز ما، دستیابی به بازارهای جهانی و رقابت در بالاترین سطح، در صنعت طراحی و ساخت تجهیزات روشنایی است. ما برآنیم تا کالا و برند ایرانی را در این صنعت جهانی سازیم.ماموریت ما نیازسنجی و طراحی تجهیزات روشنایی و نور پردازی، به صورت کاملاً تخصصی و نوآورانه، در بالاترین سطح کیفیت و جلب رضایت مشتریان است.ما همواره به این می اندیشیم که توسعه پایدار کسب و کارمان در گرو تعامل و خشنودی مشتریان و ارائه خدمات منحصر به فرد آنان خواهد بود.

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *