همه مقالات

صنایع روشنایی کشور با چه موانعی رو به روست؟

صنعت روشنایی یکی از مهم ترین صنایع ملی در کشور است. مسئولین همواره از لزوم حمایت و کمک به پیشرفت این صنعت، بسیار گفته اند. اما هنوز پس از گذشت سالیان فراوان، سدها و موانع بسیاری بر سر راه رونق صنعت روشنایی است. مانند واردات بی رویه‌ی و غیر ضروری  محصولات روشنایی از  کشورهای خارجی. رایحه خوش واردات بی رویه محصولات بی کیفیت روشنایی به  مشام  مافیای این صنعت پیچیده است و آنان را با بوی ورشکستگی صنعتگران زحمتکش وبی ادعا سرخوش می‌کند. تا زمانی که فرش قرمز زیر پای مافیای واردات پهن میشود تلاش جهادگران صنعت کشور بخار میشود!!!

برای رسیدن به رونق و پیشرفت و شکوفایی تولید ملی، باید با همکاری صنعت‌گران داخلی، مسئولین و مردم، موانع را از سر راه این صنعت برداشت. در این مقاله سعی داریم به صورت جامع به موانع و مشکلاتی بپردازیم که بر سر راه صنعت روشنایی کشورمان وجود دارند.

مشکل تامین ارز

یکی از بزرگترین مشکلات  صنعت روشنایی ایران، مشکل تامین ارز است. تامین ارز مورد نیاز برای مواد اولیه فرایند زمانبر و سختی دارد به طوری که تولیدکنندگان ایرانی نسبت به توسعه‌ی فعالیت‌های خود دلسرد می‌شوند. مبحث دیگری که در بحث تامین ارز می‌توان مطرح کرد، شرکت در سمینارهای خارجی است. تولید کننده‌های داخلی برای گسترش فعالیت‌های خود باید بتوانند در سمینارهای خارجی شرکت کرده و از کارخانجات پیشرفته و نمایشگاه‌های به روز صنعت روشنایی دیدن کنند. برای این کار باید ارز رسمی را در اختیار این کارخانه‌ها و تولیدکنندگان داخلی قرار دهد.

استفاده از محصولات مشابه خارجی

یکی دیگر از موانع توسعه در صنعت روشنایی، خرید محصولات خارجی توسط تولید کنندگان داخلی است. تبدیل یک لامپ رشته‌ای به لامپ ال ای دی  می‌تواند میزان مصرف روشنایی‌ها را در ایران از تولید 170 میلیون عدد لامپ به یک دهم کاهش دهد. این میزان نقش بسیار مهم و تعیین کننده‌ای در صرفه‌جویی در مصرف برق دارد. اما تولید کنندگان داخلی در ایران با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می‌کنند. متاسفانه پورسانت فروش محصولات خارجی گاهی بیشتر از محصولات داخلی است. اما مصرف کنندگان ایرانی کامل  می‌دانند که محصولات ایرانی، از نظر کیفیت و خدمات پس از فروش، بسیار به صرفه‌تر از محصولات خارجی است. اگر از تولید ملی  در صنعت روشنایی به درستی حمایت شود، مردم و مصرف‌کنندگان نیز از کالای داخلی حمایت می‌کنند. باید تمام دستگاه های اجرایی و مسئول تلاش خود را به کار گیرند تا مردم ترغیب به خرید کالای داخلی شوند.

واردات بی رویه در صنعت روشنایی

در حال حاضر نظارتی بر صنعت روشنایی کشور نیست. شرکت هایی که در حال وارد کردن مواد اولیه محصولات روشنایی هستند، بدون هیچ مشکلی و به راحتی این کار را انجام می‌دهند. وارد کردن محصولات روشنایی کار سختی نیست اما مهم تولید این محصولات در داخل است. تولید داخلی یعنی از صفر تا صد محصول در ایران و توسط متخصصین و صنعت‌گران داخلی ساخته شود. هنگامی که منبع تغذیه و قاب و سایر اجزا از خارج وارد شود نمی‌توان اسم آن را تولید ملی گذاشت.

محصولات روشنایی مانند برخی از محصولات استراتژیک و حیاتی مثل گندم، مورد نیاز همه‌ی مردم و تمامی بخش‌های کشور است. هیچ خانه و یا اداره‌ای وجود ندارد که به برق و محصولات روشنایی نیاز نداشته باشد. برای همین بسیار مهم است که به طرز شایسته‌ای از صنایع روشنایی و فعالین این عرصه حمایت کرد. متخصصان و فعالان حوزه‌ی روشنایی عقیده دارند اگر امکانات و حمایت‌های لازم در جهت رشد و توسعه‌ی صنعت روشنایی در اختیار تولیدکنندگان داخلی گذاشته شود، می‌توانند تولید خود را انبوه سازی کنند.

حمایت از صنایع روشنایی = حمایت از کارگران ایرانی

اگر می‌خواهید ملتی را نابود کنید کم هزینه‌ترین، راحت‌ترین و پنهان‌ترین راه عدم توجه به «تولید ملی» است. یک مافیای واردات بی‌رویه ایجاد کنید خواهید دید چگونه آرام آرام بنیان‌های اقتصادی آن ملت نابود می‌شود. در حال حاضر هزاران کارگر و صنعتگر در حوزه‌ی محصولات روشنایی مشغول به کار هستند. اگر جلوی واردات بی رویه و غیر ضروری در این صنعت گرفته نشود، علاوه بر دلسرد شدن تولیدکنندگان داخلی، امنیت شغلی کارگران نیز به خطر می‌افتد. با حمایت از تولید ملی و داخلی میتوان به ادامه‌ی فعالیت چرخ‌های صنعت کمک کرد و برای هزاران نفر از افراد جامعه کار ایجاد کرد.

 

صنایع روشنایی

حمایت از تولید ملی در شرکت دانش بنیان مه سازان

جهاد برای نجات تولید در جهان کنونی به یکی از شاخصه‌های استقلال و پارامترهای قدرت تبدیل شده است، لذا از آشفتگی و ایستایی تولید در یک سرزمین چیزی جز وابستگی به وجود نمی‌آید. در راستای حمایت از تولید ملی و رهایی از وابستگی، شرکت دانش بنیان مه سازان با استفاده از توانایی متخصصان و صنعت گران داخلی توانسته گامی مهم در صنعت روشنایی کشور بردارد. این مجموعه در زمینه تولید و طراحی انواع مختلف لاین های نوری، پنل های سقفی، چراغ های صنعتی، چراغ‌های بیمارستانی و چراغ‌های صنعتی کاملا کشور را به خودکفایی رسانده است. کلیه محصولات شرکت دانش بنیان مه سازان اعم از قطعات داخلی، لوازم جانبی، درایورها و قاب‌ها صفر تا صد توسط متخصصان داخلی تولید شده است.

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *