همه مقالات

لامپ فول اسپکتروم

Full spectrum lamp

لامپ فول اسپکتروم یا چراغ های مخصوص گیاه به عنوان نور مصنوعی شبیه ساز نور خورشید می باشد که مختص رشد گیاه طراحی شده اند که با کمک طیف های الکترومغناطیسی مناسب گیاه به تقویت فتوسنتز کمک می کند. چراغ های رشد گیاه به عنوان لامپ شبیه ساز نور خورشید طیف های نوری مختلفی را تولید می کنند که نور مورد نیاز گیاه را از طریق تنوع لومن خروجی تامین میکند. لامپ های ال ای دی نور خروجی را با توجه به مرحله کشت، رویش، گل دهی و… برای گیاهان تامین می کنند. LED ها اگر همه ی شرایط فراهم باشد سبب افزایش رشد گیاه شده و دوره رشد گیاه را تا 50 درصد در مقایسه با کشاورزی سنتی کاهش می دهد و بسیاری از خواسته های کشاورزان را که در کشاورزی سنتی امکان پذیر نبود برآورده می کند.

به نوری که از مادون قرمز تا نزدیک اشعه ماوراء بنفش باشد یا به عبارت دیگر تمام طول موج هایی که برای گیاهان یا حیات حیوانات مفید هستند را در بر دارد نور با طیف کامل گفته می شود. نور خورشید دارای طیف کامل از نورها می باشد و هر نوری که به نور خورشید شبیه باشد و کارایی نور خورشید را داشته و تمام طیف های آن را در بر بگیرد به آن نور با طیف کامل یا فول اسپکتروم گفته می شود.

 

لامپ شبیه ساز نور خورشید

امروزه لامپ هایی به دست بشر ساخته شده اند که تمامی طیف های نور را در بر گرفته و تمام نیاز گیاهان را برای نور برطرف می کنند و همانند خورشید برای گیاه عمل می کنند. نوری که از این لامپ ها منتشر می شوند کاملاً بی خطر بوده و به سبب تولید گرمای بسیار کم در مقایسه با سایر لامپ ها می توان آن را در نزدیک ترین حالت به گیاه قرار داد.

 

طیف کامل چیست؟

طیف کامل یک اصطلاح فنی نیست که مانند لامپ برق برای روشنایی از آن استفاده کرد. لامپ هایی که دارای طیف کامل نور می باشند در واقع به گونه ای از نور طبیعی خورشید در ساخت آن ها تقلید شده است و یک لامپ معمولی نمی باشد. لامپ های طیف کاملی که به بازار عرضه می شوند ممکن است طیف های آن مرئی یا نامرئی باشند و گاهی نیز با لامپ های معمولی موجود در بازار از نظر ظاهری تفاوتی ندارند اما ساختار آن ها متفاوت بوده و تمامی طیف های نور خورشید را که برای گیاهان لازم است را منتشر می کنند. توجه کنید که این لامپ های فول اسپکتروم فاقد اشعه ماوراء بنفش می باشند و نمونه لامپ شبیه ساز نور خورشید است.

 

معرفی لامپ رشد گیاه ال ای دی فول اسپکتروم

لامپ های ال ای دی فول اسپکتروم تمامی طیف نورهای مورد نیاز گیاهان را به طور کامل دارا می باشد که علاوه بر بهبود رشد گیاهان تمامی ضررهایی که ال ای دی های قرمز و آبی برای گیاهان داشتند و باعث عدم رشد مناسب گیاه یا عدم زیبایی ظاهری گیاه میشد برطرف شده است. لامپ های فول اسپکتروم به گونه ای طراحی شده اند که نه تنها کوچکترین آسیبی به گیاه وارد نمی کنند بلکه برای تمامی گیاهان مفید و قابل استفاده می باشند. طول موج لامپ های اسپکتروم متناسب با نیاز گیاهان طراحی شده است و بسیار کم مصرف بوده و گزینه ی مناسبی برای استفاده صنعتی، گلخانه های بزرگ و کوچک با گل های متفاوت و حتی مصارف خانگی نیز می باشد. این لامپ شبیه ساز نور خورشید طراحی و ساخته شده اند یک مزیت مهم نسبت به سایر لامپ ها دارند. این لامپ ها نور خروجی را به طور کامل استفاده می کنند و برای اثربخشی بیشتر کاور روی لامپ را بردارید و یا از لامپ های لنز دار استفاده کنید. زیرا با وجود کاور بر روی لامپ های فتوسنتز بین 30 تا 40 درصد از نور مفیدی که باید به گیاهان برسد جذب کاور می شود که با برداشتن این کاور راندمان نور افزایش می یابد.

 

آیا نورهای فول اسپکتروم برای گیاهان خطرناک است؟

طیف نوری موثر در فتوسنتز بین 380 تا 760 نانومتر می باشد که تاثیرگذاری نور قرمز و آبی از سایر طیف ها بیشتر می باشد. هرچه طول یک موج کوتاه تر باشد برای گیاهان خطرناک می باشد و هرچه طول موج ها بلند باشد برای گیاه مفیدتر می باشند. به عنوان مثال اگر به یک گیاه فقط نور آبی بتابد رشد گیاه کم شده و تمامی اندام های آن سفت و تیره می شوند زیرا رنگ آبی مانند اشعه ماوراء بنفش عمل می کند. اشعه ماوراء بنفش دارای طول موج 300 تا 400 نانومتر می باشد که کاملاً نامرئی بوده و با چشم انسان قابل رویت نمی باشد و آسیب های زیادی به گیاه وارد می کند. در مقابل نور قرمز برای گیاهان بسیار مفید می باشد و اگر گیاهی در مقابل نور قرمز قرار داده شود رشد آن افزایش یافته و اندام های آن نرم و برگ های آن لطیف می شود. نور قرمز همان اشعه مادون قرمز می باشد که طول موجی برابر با 700 تا 750 نانومتر داشته و در بازه موثر در فتوسنتز می باشد. این اشعه نیز مانند اشعه ماوراء بنفش غیر قابل رویت با چشم انسان می باشد اما با این حال مفیدترین نور برای گیاهان می باشد.

لامپ های فول اسپکتروم رشد گیاه دقیقا از نور خورشید شبیه سازی شده اند و نه تنها هیچ نور مضری برا گیاه ندارند بلکه تمام طول موج های مورد نیاز گیاه را نیز تامین می کنند در نتیجه به آن ها لامپ شبیه ساز نور خورشید نیز گفته می شود.

 

طیف های رنگی لامپ رشد گیاه یا فول اسپکتروم

لامپ هایی که مخصوص رشد گیاه ساخته می شود به عنوان لامپ شبیه ساز نور خورشید دارای طیف کاملی از رنگ ها می باشند که دقیقاً عملکرد نور خورشید را برای گیاهان فراهم می کند. لامپ های رشد گیاه فول اسپکتروم دارای طیف وسیعی از رنگ های آبی، قرمز، سفید و ماوراء بنفش می باشند که چرخه طبیعی رشد گیاهان را فراهم می کنند.

 

آیا لامپ های فول اسپکتروم ال ای دی برای گیاهان مناسب هستند؟

ال ای دی ها و لامپ های فلورسنت هر دو نور با طیف کامل منتشر می کنند. اما در مقایسه این دو لامپ ها و چراغ های ال ای دی فول اسپکتروم برای گیاهان پیشنهاد می شود و برای رشد، گل دهی و میوه دهی گیاهان بسیار عالی می باشند. و همگی به عنوان لامپ شبیه ساز نور خورشید معرفی می شوند.

 

مزایای لامپ رشد گیاه فول اسپکتروم

. مصرف برق بسیار ناچیز
. حرارت کم و بی ضرر برای گیاه
. عمر بالا در مقایسه با لامپ های معمولی ( تقریباً 15000 ساعت)
. قابل استفاده در تمامی مکان ها
. قابلیت قرار گرفتن در نزدیک ترین فاصله به گیاه
. نصب آسان
. قابلیت تایم دادن

 

لامپ های فول اسپکتروم قابل استفاده در چه مکان هایی می باشد؟

لامپ های فول اسپکتروم به عنوان لامپ شبیه ساز نور خورشید دلیل کامل بودن طیف های نوری و کم مصرف بودن مناسب برای استفاده در گلخانه ها، آپارتمان های کم نور،پارکینگ منازل، راه پله ها، لابی هتل ها، رستوران ها با فضای کم نور و رمانتیک و… می باشند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *